LM043CWQ08ES
LCD Shape
Backlight
1000nits
Surface Luminance
4.3inch
LCD TYPE
TFT/TRANSMISSIVE
Viewing Direction
12 o'clock
LCM Interface
24BIT RGB
LCD Driver IC
HX8257A
Price
Get Latest Price
Get the latest price
Quantity Needed:
Pieces
E-mail:
Captcha
Loading verification code...
Please complete verification first
这里可以自定义设置
DESCRIPTION
LM043CWQ08ES is a 4.3 inch TFT TRANSMISSIVE LCD Display.The model is featured with 24-BIT RGB interface;The 1000nits brightness achieve sunlight readable effect.Apply to outdoor application.Excellent visual effect.
Pin No.SymbolDescription
1LED-Cathode of LED backlight
2LED+Anode of LED backlight
3GNDPower ground
4VDDPower supply
5~12R0~R7Red data bus
13~20G0~G7Green data bus
21~28B0~B7Blue data bus
29GNDPower ground
30PCLKClock pin of serial interface
31DISPDisplay on/off mode control
32HSYNCHorizontal sync signal; negative polarity
33VSYNCVertical sync signal; negative polarity
34DEData enable signal for RGB interface operation
35NCNo connect
36GNDPower ground
37NC(XR)No connect
38NC(YD)No connect
39NC(XL)No connect
40NC(YU)No connect
Item
Dimension
Unit
Size4.3inch
Dot Matrix480*272(TFT)dots
Module dimension105.50*67.20*2.92mm
Active area95.04*53.86 mm
Dot pitch0.198*0.198mm
LCD typeTFT/TRANSMISSIVE
View Direction12 o' CLOCK
Gray Scale Inversion Directiono' CLOCK
Backlight Type16-DIES WHITE LED
LCD Controller ICHX8257A
Pcap Controller IC
LCD Interface24BIT RGB
Pcap Interface
Touch Panel
SurfaceANTI-GLARE
Item
Symbol
Min
Typ
Max
Unit
Operating Temperature TOP-20
70
Storage TemperatureTST-30
80
Symbol
Condition
Min
Typ
Max
Input PowerVCC
3.0 3.33.6V
Supply current (One LED)ILED
40mA